Pojemna i funkcjonalna garderoba – jak powinna wyglądać?

gru 1, 2023

Duża, pojemna i funkcjonalna – taka bez wątpienia powinna być idealna garderoba. Co jednak zrobić, aby uzyskać taki efekt? Z których rozwiązań warto skorzystać, a które lepiej pominąć? Sprawdź, jaki jest przepis na doskonałą garderobę – taką, która spełni oczekiwania zarówno minimalisty, jak i prawdziwego miłośnika mody i częstych zakupów. 

Garderoba czy duża szafa – co wybrać?

Na samym wstępie warto zastanowić się, co będzie lepszym rozwiązaniem – przygotowana na zamówienie garderoba, czy po prostu duża szafa, którą ustawimy w sypialni lub korytarzu? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy oczywiście od tego, jakie są preferencje danego użytkownika. Nie da się jednak nie zauważyć, że dobrze zaplanowana garderoba, znajdująca się w oddzielnym pomieszczeniu, to wciąż marzenie wielu osób. Dlaczego?

Przede wszystkim zazwyczaj mówimy tutaj nie o gotowych zestawach szaf ustawionych na niewielkiej przestrzeni, a meblach, które przygotowywane są na wymiar i tworzone według pomysłów samego klienta. Tylko w ten sposób możliwe jest wykorzystanie w pełni każdego wolnego centymetra. W garderobie nie może też zabraknąć dużego lustra, odpowiednio dobranego oświetlenia oraz siedziska. Dlatego jeżeli tylko możemy pozwolić sobie na garderobę – warto skorzystać z takiego rozwiązania. 

Modnie i wygodnie – przepis na idealną garderobę

Jednak co możemy zrobić, aby stworzyć doskonałą garderobę? Korzystanie z gotowych inspiracji to oczywiście jedno z rozwiązań, ale w tym przypadku ważne jest zachowanie pewnej ostrożności – nie wszystko, co sprawdzają się u innych, równie dobrze sprawdzi się także u nas. 

Przykładem mogą być otwarte półki, na których wiele osób eksponują posiadane rzeczy – stylowe torebki czy buty potrzebują w końcu specjalnej oprawy. Niewiele mówi się jednak o tym, jak szybko pokryje je kurz, jeżeli nie będziemy pamiętać o regularnym sprzątaniu. Może lepiej więc zainwestować w przeszklone drzwi, przez które dalej można podziwiać gotową ekspozycję? 

Zgubny bywa także dobór wysokości poszczególnych elementów. Jeżeli półki i drążki umieścimy zbyt wysoko, korzystanie z nich będzie dla nas szczególnie trudne. Dlatego podczas projektu warto uwzględnić wzrost osób korzystających z garderoby. Jeżeli chcemy natomiast zapełnić każdą wolną przestrzeń i przeznaczyć ją na przechowywanie – zainwestujmy w dodatkowe schodki.

Nie wszystkie ubrania powinny też znaleźć się na wieszakach. Niektóre materiały łatwo się odkształcają, dlatego lepiej przechowywać w pozycji leżącej. Właśnie dlatego w garderobie nie powinno zabraknąć półek bądź szuflad – szczególnie ten drugi wariant jest bardzo funkcjonalny i wygodny w codziennym użytkowaniu. 

Meble na wymiar dopasowane do Twoich potrzeb

Skoro garderoba to idealne rozwiązanie dla osób, które kochają modę, a dodatkowo chcą zawsze utrzymywać porządek w posiadanych ubraniach i akcesoriach – co jeszcze warto wiedzieć przed stworzeniem idealnego projektu? 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że niemałą zaletą mebli na wymiar jest możliwość dopasowania ich do naszych potrzeb niemal w każdym aspekcie. Indywidualizm jest tutaj bardzo ważny. Mamy możliwość nie tylko wyboru samej wielkości garderoby, ale także materiałów, wykończeń, czy kolorów. Ostatecznie dobieramy nawet rodzaj uchwytów. 

W przypadku mebli na wymiar to użytkownik ma wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądał projekt. Dlatego przed samym zleceniem, dobrze jest rozeznać się w aktualnych trendach oraz dostępnych rozwiązaniach. Mowa na przykład o specjalnych systemach zamykania szafek czy sprytnych sposobach na przechowywanie.