Wybór odpowiednich mebli to ważny etap organizacji wygodnej kuchni. Podstawą do wykonania zakupów w sklepie meblowym jest poznanie zasad ergonomii i zastanowienie się, jak łatwo można je wprowadzić w życie – jakie rodzaje szafek kuchennych, elementów uzupełniających (np. wkładów do przechowywania sztućców, organizerów do szuflad) i systemy wybrać. O niezbędnych strefach kuchennych, można przeczytać w poprzednim wpisie – Ergonomia w kuchni – część I: strefy kuchenne. Dokładnie tam omówiliśmy każdą zonę i jej przeznaczenie.
Analiza potrzeb i dostosowanie rodzajów szafek na wymiar Zielona Góra
Aby bezpiecznie i wygodnie przechowywać naczynia i gadżety kuchenne, już na etapie projektu należy określić, jakich elementów wyposażenia mamy najwięcej, jaka forma przechowywania jest dla nas najwygodniejsza i jakie rozwiązanie sprawdzi się w naszej kuchni.
Wąska szafka stojąca z systemem cargo – system dedykowany pokrywkom, które ustawione pionowo zajmują mało miejsca i są zorganizowane dzięki lukom w koszach.
Wysoki słupek – mimo że pojemny, bywa problematyczny, ponieważ wyjęcie produktów znajdujących się głębiej, wymaga wysunięcia tych z przodu. Dlatego warto postawić na wersję z wysuwanymi szufladami z prowadnicami o pełnym wysuwie – ten sposób otwierania jest bardzo praktyczny i szybki.
Szuflada – dobre miejsce na lekką ceramikę, przyprawy, czy urządzenia kuchenne. Wymaga dobrej organizacji, aby bez problemu wyjmować potrzebne przedmioty. W tym celu przydadzą się specjalne wkłady (dedykowane sztućcom), pojemniki (otwarte lub zamykane) i organizery, do kupienia w niemal każdym sklepie z wyposażeniem domu.
Szafka z półkami – sprawdzi się do przechowania garnków, naczyń żaroodpornych, foremek i naczyń ceramicznych. Dostępny jest także zmodyfikowany wariant szafki z półkami – tak zwana karuzela, składająca się z obrotowego systemu koszy zamontowanego na rurze. To rozwiązanie wykorzystuje pełen potencjał szafki narożnej, która mimo wysokiej pojemności, jest mniej funkcjonalna niż standardowa szafka.
Oszacowanie budżetu na meble kuchenne
Oszacowanie budżetu to ważny krok do zaprojektowania praktycznej i estetycznej kuchni, ponieważ to, ile możemy wydać na zakup mebli, determinuje wybór ich rodzaju i materiałów, z jakich są wykonane. Warto zapoznać się z ofertami sklepów prowadzących sprzedaż mebli kuchennych – zorientowanie się w cenach komponentów znacząco ułatwia zaplanowanie finansów na czas remontu – oraz skonsultować się ze stolarzem, który przybliży koszt wykonania zabudowy kuchennej w oparciu o planowane wymiary mebli i ich ilość.
Często się okazuje, że proponowane przez rzemieślnika ceny za kuchnię na wymiar Zielona Góra są nieco niższe niż te w sieciówce – w dużej mierze ma na to wpływ rodzaj i jakość użytych materiałów, które podczas powstawania mebli od podstaw można dowolnie modyfikować i zastępować wytrzymałymi i efektownymi zamiennikami. Niektóre sklepy nakładają także wysoką prowizję na swoje produkty, przez co koszt ich nabycia rośnie.
Wybór stylistyki wymarzonej kuchni
Stylistyka całego mieszkania ma znaczący wpływ wygląd kuchni, zwłaszcza jeśli nie jest to osobne pomieszczenie, a jedynie aneks w salonie – w takiej sytuacji meble kuchenne powinny być kompatybilne z wyposażeniem pokoju dziennego.
Możemy zachować spójność stylistyczną lub nieco poeksperymentować i spróbować połączyć meble z dwóch różnych styli i stworzyć wnętrze z eklektycznym sznytem. Decydując się na tworzenie takiego wnętrza (w tym także kuchni), musimy wystrzegać się kiepskich kombinacji. Źle ograne, duże kontrasty mogą wyglądać karykaturalnie i niekorzystnie.