Co wpływa na cenę mebli na wymiar?

paź 23, 2022

Na rynku ceny mebli kuchennych na wymiar są dość mocno zróżnicowane. Trzeba sobie w tym przypadku uświadomić przede wszystkim, że meble na wymiar mają różną specyfikę. Cały proces ich produkcji przebiega inaczej niż ma to miejsce w sieciowych sklepach meblowych. Obecnie meble na wymiar są coraz popularniejsze. Można je bowiem dopasować do każdej aranżacji, a przy okazji w optymalny sposób zagospodarować dostępną przestrzeń. Na cenę takich mebli wpływają w dużej mierze wykorzystane do ich produkcji materiały, wymiary zabudowy, transport i montaż. Co jeszcze ma znaczenie?

Jakość mebli na wymiar

Meble na wymiar wykonywane są z różnego rodzaju materiałów m.in. naturalnego drewna, płyt MDF, szkła, płyt lakierowanych itd. Od tego uzależniona jest oczywiście ich końcowa cena. Klasyczna płyta papierowo pochodna jest rozwiązaniem najtańszym, ale i najgorszym pod względem jakości. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się płyty MDF, które są wytrzymałe i jednocześnie atrakcyjne cenowo. Pasują przede wszystkim do nowoczesnych zabudów meblowych. Najdroższym surowcem jest naturalne drewno.

Podczas wyboru tworzywa, z którego wykonane mają być meble na wymiar, należy określić grubość blatów i płyt, które w całą zabudowę mają wchodzić. To także wpływa na ostateczną cenę mebli na zamówienie.

Konfiguracja zabudowy meblowej

Na cenę mebli na wymiar wpływ mają też mechanizmy zastosowane w danym przypadku oraz wymiary. W przypadku powierzchni skomplikowanych trzeba wykorzystać pewne nietypowe rozwiązania, co podnosi całościową cenę zamówienia. W kosztorysie uwzględnia się m.in. rodzaj użytych w szufladach prowadnic, stabilizację boczną szuflad, systemy otwierania, stabilizację frontu, systemy hamowania itd. Do tego należy zwrócić uwagę na różne typy wyposażenia szuflad, rodzaje wypełnień, siłowniki różnego rodzaju, amortyzatory i wiele innych elementów.

Design mebli na wymiar

Oczywiście każdy chciałby, aby jego meble były nie tylko wygodne w codziennym użytkowaniu, ale i efektowne pod względem wizualnym. Podczas produkcji mebli na wymiar znaczenie ma przede wszystkim kształt i kolor frontów oraz rodzaj zastosowanych uchwytów. To różne warianty frontów i wykorzystanych oklein wpływają na całościowy design mebli a wymiar. Ten element odbija się też na cenie końcowej, chociaż nie tyk znacznie jak wspomniane powyżej czynniki.